W związku z napaścią Rosji na Ukrainę cała Polska zaangażowała się w pomoc naszym sąsiadom, również Podhale. Pamiętajmy jednak, że ważne jest, aby nie działać pochopnie. Ogromna skala migracji, a co za tym idzie potrzeba wsparcia przyjeżdżających, wymaga sprawnej organizacji i uporządkowania. Dlatego zebraliśmy kilka ważnych informacji dla wszystkich zainteresowanych pomocą Obywatelom Ukrainy:

W mailu należy podać:
– dokładną lokalizację,
– liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu,
– koszty,
– termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna,
– czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele,
– informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków,
– osobę koordynującą z ramienia danego podmiotu i jej dane kontaktowe.

  • Urząd Miasta Zakopane uruchomił lokalną infolinię: +48 504 920 482, pod którą uzyskamy informację jak najlepiej pomóc – warto zadzwonić przed wyjazdem na granicę lub przyjęciem Osób.
  • W chwili obecnej Miasto Zakopane nie prowadzi żadnej zbiórki na rzecz obywateli Ukrainy, przestrzegamy przed oszustami, którzy chcą zarobić na ludzkiej tragedii. Wkrótce zostanie uruchomiona zbiórka na rzecz partnerskiego miasta – Stryj, dane zostaną opublikowane w oficjalnych serwisach, zbiórki będą prowadzone w punktach gminy i poprzez wpłaty na konto. Poniżej lista kilku zbiórek wiarygodnych organizacji, które zrobią dobry użytek z każdej wpłaty:

https://www.pah.org.pl/
https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/
https://caritas.pl/ukraina/
https://pcpm.org.pl/ukraina