Na całym świecie ruch coworkingowy jest silnie rozwinięty. Na jednej berlińskiej ulicy mieści się kilkanaście ogromnych coworkingów, a ich właściciele – choć różni – współpracują ze sobą, nierzadko podsyłając sobie wzajemnie klientów. Booking.com – jedna z największych firm na świecie specjalizujących się w usługach podróżniczych e-commerce na lokalizację swojego centrum badawczo-rozwojowego wybrała przestrzeń coworkingową Mindspace w Tel Awiwie. Dlaczego właśnie coworking? Mogli wynająć biurowiec, albo nawet zbudować własny. O co chodzi z tym całym coworkingiem?

Coworking często postrzegany jest jako biurko na wynajem. W niektórych miejscach, taka forma może i dalej funkcjonuje. Prawda jednak jest taka (na szczęście!), że coraz częściej właściciele coworkingów podchodzą do swojej przestrzeni bardziej ideologicznie, mniej technicznie. Czyli właściwie jak? Po prostu, tworzą społeczność. Tworzą miejsce, gdzie firmy z różnych światów spotykają się i otrzymują szansę rozwoju – stając się dla siebie partnerem, inwestorem, ambasadorem lub mentorem coworkingu, prawdziwego znaczenia nabiera stwierdzenie: „W pojedynkę zajdziemy szybciej, ale z partnerem dalej!” – w ten sposób tworzą się największe biznesy świata. Coworking przestaje być usługą, staje się ideą, która wpisuje się w popularną na świecie ideę sharing economy, czyli ekonomii współdzielenia, współpracy.

Społeczność

Coworkingi to jedno z niewielu miejsc, gdzie różne firmy mają na co dzień prawdziwą możliwość spotkania się, nawiązania relacji i zbudowania wspólnie nowych pomysłów biznesowych i to wszystko w jednym miejscu, często przy śniadaniu, lub kilkuminutowej przerwy. W O4 Coworking nie jest inaczej – tamtejszą społeczność tworzą różne firmy i różnorodne branże. Mieszczą się tam firmy innowacyjne, jak Quantum Lab, które stworzyło technologię mierzącą emocje i zachowania za pomocą kamer wideo lub na podstawie dźwięku, jest Blue Dot Solutions, lider w tworzeniu projektów kosmicznych. Z usług O4 korzystają Natalia Hatalska ze swoim teamem, twórcy projektu Smakuj Trójmiasto – Food Brand, producent i dystrybutor licencjonowanych gier – Winning Moves. Mieści się tam Infoshare Academy, czyli akademia edukacyjna dla programistów stworzona przez organizatorów największej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej skoncentrowanej na technologii, nowych mediach i wsparciu dla młodych firm. Jest też estońska grupa Finest Media, która tworzy systemy operacyjne dla rządów Estonii. Każda z firm, a można by je wymieniać bez końca, ma ogromny potencjał. Swoje miejsce w O4 znajdują freelancerzy, agencje marketingowe, fundacje, rekruterzy i startupy międzynarodowe. Środowisko coworkingowe jest mocno inspirujące, zauważają to i doceniają przedsiębiorcy.

Przestrzeń

Społeczność to jedno, ale równie ważna jest przestrzeń i design, o które tak bardzo należy dbać przy kreowaniu miejsca coworkingowego. Czy jest przepis na przestrzeń perfekcyjną? Idealną przestrzeń coworkingową powinni tworzyć… ludzie! Oczywiście zadaniem właściciela coworkingu jest dać im możliwość tworzenia tego miejsca. W O4 Coworking każdy znajdzie przestrzeń odpowiednią dla swojego stylu pracy, sprzyjającą rozwojowi. Znajdują się tam strefy ciche, dostosowane do swobodnego przeprowadzenia ważnych rozmów i strefy networkingowe, żeby w naturalnym środowisku poznawać się i nawiązywać relacje. Jest też wiele zamkniętych, designerskich biur,
w których firmy nie czują się jednak jak w „korporacji”. W O4 pracować można na hamakach, leżankach i kanapach; można stać, siedzieć, leżeć czy się bujać… Według potrzeb. Ma to sprzyjać kreatywności, swobodzie, otwartości i też równoważyć czas intensywnej pracy oraz odpoczynku. Oprócz tych udoskonaleń są sale konferencyjne, mogące pomieścić do 300 osób i kilka kameralnych salek na spotkania w mniejszym gronie. W O4, jak w wielu innych coworkingach jest też przestrzeń rozrywkowa z playstation i stolik do piłkarzyków. W coworkingu O4, liczącym 2500 m kw., choć brzmi to może banalnie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Biznes i relacje

Coworking to idealne miejsce do nawiązywania relacji biznesowych. Dzięki takiej przestrzeni tworzą się niezwykłe znajomości i nowe biznesy! W O4 stworzono wyjątkowe miejsce dla rozwoju młodych firm „Co roku zapraszamy fiński akcelerator Startup Sauna – uznany przez Dolinę Krzemową za najlepszy na świecie – pomaga on Startupom z całego globu rozwinąć ich biznes. Stworzyliśmy międzynarodowe partnerstwa (LexC, Sup46, EOI European Coworkings), dzięki którym firmy z naszego coworkingu mogą korzystać z zasobów coworkingów z całego świata. Swoją wiedzą i doświadczeniem lubimy się dzielić – jesteśmy operatorem mentoringu biznesowego w akceleratorze kosmicznym – Space3ac – program realizujemy w ścisłej współpracy z Blue Dot Solutions i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Nie zapominamy też o tych, którzy zaczynają przygodę z biznesem – prowadzimy projekty wspierające przedsiębiorczość i rozwój kariery (Akcelerator Kariery, O4 Students, Bliżej Biznesu) dzięki którym licealiści i studenci już w trakcie nauki mają dostęp do centrum biznesowego Trójmiasta i poznają przedsiębiorców, których najprawdopodobniej nie mieliby okazji spotkać” – wspomina Katarzyna Bobińska.
Coworking Now 2018

O4 Coworking, zainspirowane rozwojem ruchu coworkingowego na świecie, w zeszłym roku stworzyło również pierwszą i jedyną w Polsce konferencję o coworkingu – Coworking Now. Druga edycja już w marcu 2018. A wszystko to zgodnie z założeniami O4 Coworking, który od początku oparty jest na czterech filarach:

Go Global – wsparcie wyjścia firm na świat przez relacje O4 z zagranicznymi
i międzynarodowymi partnerami oraz wspieranie tego procesu eventowo;

Finansowanie – dostęp do inwestorów i różnych form wsparcia finansowego;

Edukacja – e-learning, szkolenia dla dorosłych, gimnazjum dla dzieci, programy rozwoju
i nauki w duchu Nowej Ekonomii.

Smart Space – czyli nowoczesna przestrzeń i infrastruktura.

Ruch coworkingowy na świecie jest niezwykle rozwinięty, coworkerzy dzielą się wiedzą, aktywnie ze sobą współpracują. Jedne z największych konferencji coworkingowych, Coworking Europe w Dublinie, Coworking Asia czy GCUC USA, gromadzą kilkanaście tysięcy osób.
„Chcieliśmy zintegrować przedstawicieli naszej branży w Polsce, zidentyfikować obszary potencjalnej współpracy, wymienić się doświadczeniem, postanowiliśmy więc zorganizować analogiczną konferencję u nas. Podczas pierwszej, ubiegłorocznej edycji Coworking Now gościliśmy m.in. Carstena Foertscha – badacza rynku coworkingu i Steve’a Munroe – twórcę sieci coworkingów w Azji, założyciela coworkingu na Bali w Indonezji. Przyjechali do nas przedstawiciele coworkingów, inkubatorów i urzędów z całej Polski” opowiada Katarzyna Bobińska.

W marcu odbędzie się druga odsłona tego wydarzenia, na którą zaproszono do Gdańska prelegentów z całego świata, m.in. Mike’a LaRosa czy Claire Carpenter. Nie zabraknie i polskich specjalistów – obecność potwierdzili Piotr Bucki i Natalia Hatalska, Małgorzata Jasnoch, czy Dariusz Żuk.

Martyna Czarnobaj-Borowska, Project Manager konferencji kładzie również nacisk na badanie zrealizowane niedawno przez O4 Coworking: „Jako pierwsi przeprowadzamy badanie wśród polskich coworkingów, sprawdzając ich liczbę, jakość oferty, zaangażowanie, sposób prowadzenia i rozwoju przestrzeni, a także wyzwania z jakimi coworkingi zmierzają się na co dzień. Podczas konferencji planujemy liczne warsztaty ze specjalistami, by dowiedzieć się, nad czym warto jeszcze pracować, co rozwijać, na czym skupić uwagę, tworząc społeczność coworkingową. Konferencja Coworking Now jest idealnym miejscem dla coworkingów, młodych firm, przedsiębiorców, urzędów czy inkubatorów przedsiębiorczości.”

Kolejna edycja Coworking Now już 22-23 marca 2018!
O4 Coworking, Olivia Business Centre, Gdańsk

Więcej informacji:
Strona internetowa konferencji: coworkingnow.eu

Fanpage O4 Coworking: https://www.facebook.com/O4Coworking/

Wydarzenie na Facebooku

Konferencja Coworking Now już 22-23 marca 2018!

O4 Coworking, Olivia Business Centre, Gdańsk

Więcej informacji:
Strona internetowa konferencji: coworkingnow.eu

Fanpage O4 Coworking: https://www.facebook.com/O4Coworking/

Wydarzenie na Facebooku