Urząd Miasta w Zakopanem stara się pozyskać kolejne środki z funduszy europejskich, tym razem na odnawialne źródła energii. Do końca sierpnia osoby, które chciałyby zainstalować solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, mogą zapisać się na listę zainteresowanych. Dofinansowanie ma wynieść do 60%.

„Odbieramy sygnały od mieszkańców – zwłaszcza tych, którzy mieszkają w rejonach, gdzie nieprędko doprowadzona zostanie sieć geotermalna lub gazowa – że są zainteresowani pomocą finansową na montaż odnawialnych źródeł energii, głównie solarów. Lista chętnych pozwoli nam wnioskować do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego o taką liczbę i moc instalacji, by dotację dostali wszyscy zainteresowani” – wyjaśnia Agnieszka Bartocha, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w zakopiańskim magistracie. Będzie to kolejny krok w walce o czystsze powietrze w mieście.

OZE w praktyce

O dofinansowanie mogą starać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli prowadzona jest w nich działalność usługowa, np. wynajem pokoi. W tym celu należy wypełnić ankietę z odpowiednim załącznikiem, które można pobrać ze strony internetowej www.zakopane.eu/oze lub w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Przygotowane zostały też wskazówki, które pomogą odpowiedzieć na pytania i określić, o jakie parametry instalacji wnioskować. Termin składania ankiet mija 31 sierpnia 2017 r.

Tworzeniu listy zainteresowanych towarzyszy mała akcja edukacyjna z działem OZE w praktyce. „O ile solary są na Podhalu dość popularne, wiele osób wciąż z rezerwą podchodzi do instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak te urządzenia sprawdzają się w Zakopanem. Na początek Bartłomiej Zubek opowiada m.in. o tym, jak powietrzna pompa ciepła radzi sobie w zimie i jakie są to oszczędności” – mówi Krzysztof Topór-Huciański, zakopiański Ekodoradca.

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) wykorzystują promieniowanie słoneczne, siłę wiatru, płynącą wodę lub ciepło ziemi do wytworzenia energii potrzebnej do ogrzania domu, zagrzania wody lub – w przypadku paneli fotowoltaicznych – do produkcji prądu. Z wyjątkiem kosztów instalacji i eksploatacji urządzeń, jest to darmowa energia, stąd w kampanii pojawia się hasło: Zadbaj o środowisko i swoją kieszeń.

Szczegółowe informacje na stronie www.zakopane.eu/oze oraz pod numerem telefonu 18 20 20 497 lub 18 20 20 413.